Radni PO: Postawmy na jakość inwestycji - Piaseczno24.net
Jesteś tutaj: Opinie » Radni PO: Postawmy na jakość inwestycji
21 lutego '11r.

Radni PO: Postawmy na jakość inwestycji

Powiatowi radni PO wstrzymali się od głosowania nad budżetem starostwa na rok 2011. - Decyzja nasza poprzedzona jest głęboką analizą budżetu - pisze Katarzyna Obłąkowska-Kubiak.


Widzimy, że sytuacja finansowa Powiatu jest bardzo trudna. Rozumiemy, że do tej sytuacji przyczynia się wiele różnych czynników, zależnych i niezależnych od gospodarności Zarządu m.in.
  • rekordowo wysoka kwota, którą Powiat Piaseczyński musi wpłacić do budżetu państwa
  • z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dla powiatów, czyli tzw. „janosikowe”
  • (41 247 163 pln),
  • obsługa długu publicznego, która będzie Powiat Piaseczyński kosztowała w 2011 roku 4 050 000 pln,
  • konieczność wykupu obligacji, spłata pożyczek i kredytów zaciągniętych w poprzednich latach
  • na kwotę 7 476 004 pln.
W związku z tą trudną sytuacją finansową budżet na rok 2011 w omawianym przez nas kształcie proponuje drastyczne zmniejszenie wydatków inwestycyjnych (majątkowych)i utrzymanie wydatków bieżących (konsumpcyjnych). Tymczasem Klub Radnych Platformy Obywatelskiej uważa, że w trudnej sytuacji budżetowej pierwszym krokiem powinny być zdecydowane oszczędności w wydatkach bieżących (konsumpcyjnych), a nie ucinanie inwestycji, bowiem wydatki inwestycyjne przynoszą efekty w przyszłości, służą powiększaniu majątku publicznego, podnoszą poziom życia mieszkańców powiatu, ułatwiają rozwój przedsiębiorstw i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego.

Aby uniknąć pogłębiania się złej sytuacji finansowej Powiatu Piaseczyńskiego Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP proponuje wdrożenie działań zarówno po stronie wydatków, jak i po stronie dochodowej Powiatu Piaseczyńskiego.

Po stronie dochodowej proponujemy:

  1. Opracowanie i wdrożenie systemu zachęt dla mieszkańców i przedsiębiorstw Powiatu do płacenia podatków w naszym powiecie. Współpraca w tym wymiarze z gminami.
  2. Odważne podejście do formuły Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przy inwestycjach takich, jak np. zagospodarowanie Ośrodka Wisła w Zalesiu Górnym, budowa rodzinnych domów dziecka, budowa obiektów rekreacyjno-sportowych, rewitalizacja obiektów zabytkowych, rozbudowa infrastruktury oświatowej, inwestycje związane z ochroną środowiska.
  3. Dzierżawa i najem składników majątku Powiatu zgodnie z cenami rynkowymi, na podstawie przetargów. Być może warto pomyśleć o nowoczesnych formułach przetargowych, np. przetargi internetowe.
  4. Sprzedaż majątku Powiatu nie za wszelką cenę, ale w sposób przemyślany, zgodny z potrzebami społecznymi i dalekosiężnymi celami.
  5. Sukcesywne i skuteczne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych (wszędzie, gdzie jest to możliwe), ze szczególnym uwzględnieniem środków na inwestycje drogowe i transportu publicznego oraz poprawę gospodarki wodnej i przeciwpowodziowej w Powiecie. Pomimo, że środki te zmniejszają się, a Powiat Piaseczyński w związku z wysokim wskaźnikiem dochodów ma trudności w ich pozyskiwaniu.
  6. Prowadzenie inwestycji zgodnych z potrzebami społecznymi i rozwojowymi powiatu, a poprzez to podnoszenie jakości życia mieszkańców i pobudzanie lokalnego rozwoju gospodarczego (i tym samym pobudzanie wzrostu dochodów powiatu z tytułu udziału powiatu w podatkach od osób fizycznych i prawnych).
  7. Poszukiwanie i pozyskiwanie partnerów wspierających realizację zadań powiatu m.in. w zakresie aktywizacji lokalnego rynku pracy, podnoszenia jakości kształcenia w szkołach powiatowych, wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, wspierania domów dziecka i rodzin zastępczych itp.

Po stronie wydatków proponujemy:

  1. Opracowanie i wdrożenie programu oszczędności w wydatkach bieżących lub nawet reformy organizacyjnej Starostwa i jednostek podległych Starostwu ukierunkowanej na racjonalizację wydatków bieżących.
  2. Kontynuowanie rozmów z administracją rządową i zawiązanie współpracy z różnymi partnerami (np. innymi powiatami) w celu obniżenia wysokości kwoty wpłacanej przez Powiat Piaseczyński do budżetu państwa z przeznaczeniem na część równoważącą subwencji ogólnej dla powiatów, czyli tzw. „janosikowego”.
  3. Wszelkie zakupy i inwestycje należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie było prac dodatkowych i uzupełniających, czyli przy wszelkich zakupach i inwestycjach należy zachować maksymalną precyzję w ich planowaniu. Prace dodatkowe i uzupełniające sprawiają, że koszty powiększają się w sposób prawie niekontrolowany, a na to w trudnej, czy jakiejkolwiek, sytuacji budżetowej zarządzając pieniędzmi publicznymi nie mamy prawa sobie pozwolić. Ponadto zlecanie takich prac wzbudza kontrowersje prawne, a my chcemy samorządu przejrzystego.
  4. Postawienie na jakość inwestycji. Zmiana formuły inwestycyjnej z „zrobić jak najwięcej nie patrząc na jakość robót” na formułę „zrobić mniej ale lepiej jakościowo”.
  5. Połączenie inwestycji Powiatu i Gmin w spójny, uzupełniający się system, aby nie dublować inwestycji i nie podejmować inwestycji niepotrzebnych. Pewne inwestycje mogą być wspólne, np. biblioteka w Piasecznie.
  6. Rzetelne opracowanie budżetu zgodnie z zasadami zupełności i realności, czyli po pierwsze ujmowanie w budżecie całości stosunków finansowych Powiatu w danym roku budżetowym i po drugie maksymalna precyzja w planowaniu dochodów i wydatków budżetowych, lub chociaż dążenie do stworzenia budżetu zgodnego z tymi zasadami. I w dalszej kolejności trzymanie się ustalonego budżetu, co podniesie sprawność i racjonalność gospodarowania środkami publicznymi.

Chcemy zwrócić również uwagę, że wydatki na ochronę środowiska, kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, kulturę fizyczną oraz promocję powiatu są na tak minimalnym poziomie, że wydaje się,
że dążymy do zamknięcia działalności powiatu w tych obszarach. Rozumiemy, że w trudnej sytuacji budżetowej najłatwiej uciąć wydatki w tych sferach, jednak jest wiele obszarów w tym budżecie, w których wydatki wydają się zdecydowanie zbyt rozbudowane i tam powinniśmy szukać oszczędności.

Dobrze, że środki pochodzące z opłat i kar za korzystanie ze środowiska muszą być przeznaczone na ochronę środowiska, bowiem w innym razie, jesteśmy przekonani, że nie byłyby one zabezpieczone w formie rezerwy celowej na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, jak jest to obecnie, tylko zostałyby spożytkowane na wydatki bieżące w innych obszarach.

W związku z powyższymi uwagami i propozycjami Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP wstrzymał się
od głosowania nad uchwałą budżetową na rok 2011. Chcemy jednak podkreślić, że jesteśmy gotowi
do współpracy w opracowaniu strategii poprawy stanu finansów Powiatu Piaseczyńskiego w oparciu
o wymienione punkty.
W imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP,

Katarzyna Obłąkowska-Kubiak
Wiceprzewodnicząca Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP


 

Komentarze

Kurier - 22 lutego '11r. 13:31
A w Kurierze czytałem, że bez głosu sprzeciwu. Ktoś tu kręci???
Gazeta - 22 lutego '11r. 22:27
A słyszałeś o trzech możliwościach? 1. Tak. (poparcie) 2 Nie. (sprzeciw) 3. Wstrzymanie. (ani d...a ani twarz). No to kto kręci?
zorro - 23 lutego '11r. 08:27
PrOpaganda
glos piaseczna - 23 lutego '11r. 21:41
to dlaczego PO nie zagłosowało przeciw?????? najlepiej udawac opozycje a w rzeczywistosci po cichu na wzystko przyzwalac
katarina - 23 lutego '11r. 21:53
Masz rację. Ale gdyby byli przeciw to musieliby uzasadnić, ale z tym u nich trochę gorzej
Robert - 23 lutego '11r. 23:51
Generalnie Katarina ma rację. Czytam ten dokument i zastanawiam się, z jakiej to wszystko jest planety? Z Marsa? Jak się ma konkretne propozycje, to się je zgłasza. Tu jest tylko paplanina, można ją podszyć do każdego powiatu w Polsce.
Kasia - 24 lutego '11r. 08:10
Jaka tu nienawiść panuję, ludzie zastanówcie się co wy piszecie. Znam Kasię i ?ukasza i po prostu się ośmieszacie tymi wpisami.
kat - 24 lutego '11r. 13:14
Kasia to młoda mądra kobieta i proszę nie porównuj mojej koleżanki z tym krawczyńskim bo robisz jej na złość. Kasia nabierze trochę wiedzy i do sobie spokój z krawczyńskim.
zorro - 25 lutego '11r. 10:06
kat masz rację
Kasia - 25 lutego '11r. 12:13
Widać, że układ powiatowy boi się ?ukasza, skoro tak się go czepiacie:-)
Gazeta - 25 lutego '11r. 20:39
do Kasi: spadaj z tym swoim łukaszkiem i jego układem. Wódz się k...a znalazł. Najpierw walczył z Zalewskim, teraz z Dąbkiem. Co on będzie biedak robić jak wszystkich powsadza do ciupy? O normalnej robocie nie ma pojęcia! Zacznie się gapić w lustro albo będzie kopać pod Zdzisławem L. Są świadkowie jego wyborczych rozmów z PISiorami, jak się wypindalał na wszystkie mądrości i rzucał kataną. To tym starym gały oczne powypadały, ale tak bo posłali na skróty przez pole, że Dąbek bez trudu został starostą!
urzędnik - 25 lutego '11r. 21:22
leszczy w różowym sweterku się nikt nie boi.Tępimy tylko hamstwo i donosicielstwo
Zuza - 26 lutego '11r. 09:35
Tylko w tym wszystkim jest jedno ale. PiS w Piasecznie dogadał się z PO. ?ukasz Krawczyński z Wojtkiem Ołdakowskim. A w Powiecie jest Gieleciński. To było widać w kurierze gdzie Ołdakowski poparł Lisa a Gieleciński nie. Trudno było nie kopać pod Zalewskim podobnie jak pod Dąbkiem. Obaj się migają od wymiaru sprawiedliwości i tych ludzi po prostu już dawno nie powinno być w samorządzie.
Jeżeli uwarzacie za normalne, że w starostwie zlecenia dostaje kumpel Dąbka to nie ma o czym rozmwiać.
Ja nie uważam takich działań za normę i dlatego myśle że ?ukasz robi kawał dobrej roboty.
Poziom agresji który tutaj prezentujecie każe sądzić, że to wy macie jekieś problemy
Marek Stachowiak - 26 lutego '11r. 10:10
@Gazeta - a skąd Ty możesz takie kategoryczne sądy wydawać o tym czy ktoś o normalnej robocie ma pojęcie lub nie. Ja patrze na wykształcenie i prace zawodową. I tu jednak wychodzi, że ma. A co zawodowo robił Dąbek czy Dunin??? To są pytania. Patrzę na znajomość języków obcych.

Moim zdaniem na samorząd trzeba patrzeć jak na firmę. Potrzeba nam ludzi którzy prowadzą własne firmy lub osób które pracują w dużych korporacjach. Niestety w Piasecznie mamy doczynienie z kastą samorządowców. Którzy są u żłoba 15 lat lub dłużej i nigdzie indziej nie pracowali na kierowniczych stanowiskach, rządzą nami nieudacznicy, którzy na rynku pracy by sobie nie poradzili, no może poza p. Dąbkiem który pracując w samorządzie dorobił się niebotycznego majątku, ale to już osobny temat.
Marcin - 26 lutego '11r. 11:10
"leszczy w różowym sweterku...Tępimy tylko HAMSTWO" - to zacznij od siebie. To jest jakieś szaleństwo.
Przeczytałem te wpisy i zastanawiam się jacy chorzy ludzie z nienawiści tu się udzielają. To już wskazuje na konieczność badań psychiatrycznych.
Pan Dąbek to znana persona w Piasecznie i znana raczej ze swoich licznych nazwijmy to dyskusyjnych interesów i wpadek samorządowych. Przytoczona tu sprawa pana Bichty jest bezdyskusyjna. Zamiast dyskusji o tym co robią nasze wladze powiatowe jakiś wściekły atak na PO i ?ukasza Krawczyńskiego!!! TO SIę W G?OWIE NIE MIEśCI.

Bardzo dobrze, że oni o tym mówią bo zwykli mieszkańcy by o tym nie wiedzieli. Jestem w szoku że takie interesy mają miejsce. I chyba to najbardziej boli krytyków PO. ?e ludzie dzięki ich aktywności będą wiedzieli co się dzieje w starostwie.

Do piszących tu w transie nienawiści - zamiast atakować PO i ?ukasza weźcie się za Dąbka i innych którzy będąc przez tyle lat u władzy dorobili się jakiś wielkich majątków. Oczywiście można tłumaczyć to biznesem żony, ale handel z developerami ziemią jest co najmniej dwuznaczny.

peowiak - 26 lutego '11r. 16:03
Gdy wy w sposób wsciekły atakujecie i poniżej pasa to jest dobrze? No ale wam wolno bo jesteście święte krowy. Rychu, Zbychu. spotkania na cemntarzach,głośne afery to nie wy. Umiecie tylko POmawiać i bić pianę, a gospodarkę doprowadzacie do ruiny. Rządzicie a POtrzeba zmian wam jest POtrzebna tylko tam gdzie jeszcze wasza władza niesięga. Nierubstwo, dyletanstwo i pazerność oto wasza dewiza.
poeta - 26 lutego '11r. 16:13
Panie Marku Stachowiak, Krawczyński po prawie kanonicznym nagania różne środowiska na zakup leków. BARDZO ETYCZNE. Dąbek ma skończone zarządzanie finansami i Zarządzanie zasobami ludzkimin zanim przyszedł do samorządu zarządzał w innych firmach, zna także się na biznesie. Poczytaj i zobacz, ze to jeden z wybitniejszych samorządowców. Jeżeli chodzi o majątek weś się poprostu do roboty a nie gderaj. Poadrawiam
Marek Stachowiak - 27 lutego '11r. 09:59
Dziękuję za informację o Dąbku, ale czy można je gdzieś zweryfikować? Na jakieś stronie www? Na stronie Krawczyńskiego można przeczytać że skończył prawo i prawo kanoniczne na UKSW, oraz że pracuje na stanowisku Product Managera. Co z tym doświadczeniem biznesowym Dąbka? Proszę nam przybliżyć jego doświadczenie zawodowe.
poeta - 27 lutego '11r. 18:45
część jest na googlach
Pajacyk - 3 października '11r. 20:21
Coś tu cisza o wyborach. A z PO, jak widać na plakatach, startuje Michał Szweycer. To nie mieli lepszego kandydata? Szkoda, bo on akurat niezbyt dobrym kandydatem na posła mi się wydaje. Przez 4 lata był radnym miejskim i nic nie robił, poza rozgrywkami partyjnymi. Długo był blisko burmistrza Zalewskiego i popierał stagnację inwestycyjną swej rodzinnej wsi - Józefosławia. Teraz, dzięki poparciu wysoko postawionego krewnego zajmuje dość intratne stanowisko, ale ciągle mu mało. To karierowicz młodego pokolenia, ma jeszcze dużo czasu na karierę polityczną i naukę. Zresztą zbyt pachnie PISem, jego światopogląd zbliżony jest do Radia Maryja, ciągle siedzi w kościele. Nie żebym coś przeciw kościołowi miał, ale co za dużo to niezdrowo. No i jego siostra w Radzie Gminy to też jakaś porażka. Ludzie na nazwisko zagłosowali, nie znając osoby. A jej aktywność równa się zeru.

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

Piaseczno24.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Piaseczna i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.