Przyjdź na Turniej Bardów - Piaseczno24.net
Jesteś tutaj: Wkrótce » Przyjdź na Turniej Bardów
20 stycznia '11r.

Przyjdź na Turniej Bardów

Zapraszamy na Turniej Bardów, czyli współczesne Chanson de geste. 29 stycznia o godz. 14 w Centrum Kultury w Piasecznie (Kościuszki 49).



Plan Turnieju Bardów:

14.00 - Rozpoczęcie. Krótka opowieść o Chanson de geste.
14.15 - Przedstawienie sędziów i rozpoczęcie turnieju.
15.30 - Opowieść o czynach.
16.00 - Kontynuacja turnieju.
17.00 - Zakończenie turnieju.
17.10 - Zapowiedź i pokaz filmu "Dawno temu w Iłży".
18.30 - Ogłoszenie wyników turnieju bardów.

Kim był bard? - to średniowieczny twórca opisujący w swoich dziełach, ważne wydarzenia społeczne jak i polityczne, czyny godne zapamiętania, czy frapujące zganienia. Bardowie również często śpiewali pieśni o tematyce miłosnej czy legendarnej. Pełnili rolę zarówno informacyjną jak moralno-oświatową. Występowali pod różnymi nazwami od XI do XVII wieku w całej Europie. Najbardziej popularni byli w Irlandii i Szkocji, ale występowali również w Anglii, Walii, Francji, Niemczech, oraz nad basenem Morza Bałtyckiego.
Chansons de geste (ze starofrancuskiego "pieśni o czynie", łac. gesta) – poezja epicka, która pojawiła się u początków literatury francuskiej. Mianem tym określamy powstałe między XI a XIII wiekiem poematy rycerskie mówiące o przygodach (czynach) historycznych i legendarnych bohaterów. Początkowo funkcjonowały one w przekazach ustnych, ale od około XII wieku zaczęto je zapisywać.

Film "Dawno temu w Iłży" - jest opowieścią przygodową, z elementami romansu rycerskiego, rozgrywającą się w XIII wiecznej Polsce.

Nastały mroczne czasy rozbicia dzielnicowego. Rozdarty wewnętrznymi konfliktami kraj, pogrążony jest w chaosie. Kochający wolność i niezależność Piotr zwany Waskiem, rycerz - rozbójnik zamieszkujący na zamku w Iłży, postanawia ożenić się z córką ruskiego kniazia. Układ ten ma zapewnić mu silnego sojusznika w walce z każdym, kto by chciał go sobie podporządkować.

Biskup krakowski - sędziwy dostojnik kościelny, uważa go za wichrzyciela i awanturnika, którego za wszelką cenę należy poskromić. Piotr jako jedyny odmówił złożenia mu hołdu lennego. Wysłanie przeciw niemu wojska nie przyniosło pożądanego rezultatu. Postanawia więc działać inaczej. Dowiedziawszy się o planowanym ślubie wysyła swojego najlepszego człowieka, który porywa młodą księżną, podczas podróży. Jej miejsce zajmuje zaś tajna agentka biskupa. Bezwzględna kobieta, której zadanie polega na wyeliminowaniu szlachcica z gry. Przypadek jednak sprawia, że młody rycerz Maćko, który eskortował kniaziównę, przeżywa napad na konwój i na własną rękę postanawia odbić księżną z rąk porywaczy. Kolejny, krwawy konflikt zbrojny wisi na włosku.

Film jest produkcją całkowicie offową, zrealizowaną, amatorskimi środkami, za bardzo skromny budżet, jednak jest fabułą o niespotykanym w kinie amatorskim rozmachu. Było to możliwe dzięki bezinteresownej pomocy i pasji wielu ludzi ze środowiska rekonstrukcyjnego, oraz spoza niego. Realizacja, od pierwszego klapsa, do ukończenia postprodukcji, trwała cztery i pół roku.

O Rycerzach Dobrej Opieki

W 2010 roku powstała nowa grupa zrzeszająca odtwórców historycznych z wieloletnim stażem. Grupa ta jako cele statutowe przyjęła organizację widowisk edukacyjno-historycznych, zagospodarowanie nieużywanych zabytków, oraz promocję działalności edukacyjno-historycznej, patriotycznej, grupa wspiera również działania na rzecz kultury narodowej.
W skład nowo powstałej grupy weszli ludzie z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie organizacji i realizacji widowisk, promocji, pracy z mediami. Są wśród nich również współorganizatorzy i organizatorzy największych imprez historycznych w Polsce między innymi inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem”.

źródło: UMiG


Komentarze

Brak komentarzy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

Piaseczno24.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Piaseczna i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.