Kwesta na cmentarzu w Piasecznie - Piaseczno24.net
Jesteś tutaj: Wkrótce » Kwesta na cmentarzu w Piasecznie
30 października '12r.

Kwesta na cmentarzu w Piasecznie

1 listopada samorządowcy i wolontariusze będą zbierać pieniądze na renowację zabytkowych grobów znajdujących się na cmentarzu parafialnym.

Kwestę organizuje powstały w 2000 roku Społeczny Komitet Renowacji Cmentarza Parafialnego w Piasecznie. Od lat stara się przywrócić ponad 200-letniej nekropolii właściwą jej rangę – miejsca kultu, szacunku i pamięci historycznej.

– Na cmentarzu znajduje się około 60 zabytkowych grobów. Większość pochodzi z XIX i początku XX wieku. Najstarszy z 1808 roku. Dochód z tegorocznej kwesty przeznaczony zostanie na dokończenie prac przy wykonanym w 1852 r. nagrobku Andrzeja Szymońskiego, dzierżawcy folwarku Dąbrówka, należącego do dóbr Wilanów – tłumaczy przewodniczący Komitetu i jednocześnie gminny radny Zbigniew Mucha.

Dzięki staraniom społeczników w bieżącym roku odnowiono zabytkową część muru nekropolii (od ulicy Kościuszki). Koszt tej inwestycji wyniósł 280 tysięcy złotych. Aby odnowić jeden nagrobek, potrzeba około 18 tys.

Kwesta odbędzie się na cmentarzach parafialnym i komunalnym w godz. 8.00 – 17.00. – Zbiórkę prowadzić będą samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego, zapraszamy również wolontariuszy chcących przyłączyć się do akcji – mówi Zbigniew Mucha.

Komentarze

Brak komentarzy!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

Piaseczno24.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Piaseczna i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.