Apel o przyjaźń z krótką kołdrą - Piaseczno24.net
Jesteś tutaj: Aktualności » Apel o przyjaźń z krótką kołdrą
15 stycznia '16r.

Apel o przyjaźń z krótką kołdrą

W minorowych nastrojach radni uchwalali budżet na ten rok. Dług gminy rośnie, do tego brak pieniędzy na tyle inwestycji, ile chcieliby rajcy.– Dopóki stać nas na spłatę długów, będziemy się zadłużać, jak połowa społeczeństwa – powiedział burmistrz Zdzisław Lis (fot. pc)

Tegoroczne dochody Piaseczna mają wynieść 332,8 mln zł, a wydatki – 368,5 mln. Inwestycje pochłonąć mają 52 mln zł. Podczas debaty budżetowej 30 grudnia Komisja Finansów i Inwestycji rady miejskiej wytknęła, że bieżące utrzymanie administracji i jednostek gminy kosztuje za dużo (ponad 300 mln zł). Jej szef Antoni Rosłon dodawał, że z tego względu samorząd Piaseczna nadal musi się zadłużać, żeby zrealizować założone zadania.

W 2016 r. dług gminy ma sięgnąć 94,7 mln zł (w tym roku pożyczy ona ponad 23,6 mln zł). – Może warto uczyć się od prymusów, a nie matołów, i uchwalić budżet bez deficytu? Burmistrzowi i większości w radzie brakuje odwagi do cięcia wydatków, króluje wspólnota rozdawnictwa – krytykował radny Zbigniew Mucha, który jako jedyny zagłosował przeciwko uchwale budżetowej. Zdaniem Muchy „czas zaprzyjaźnić się z krótką kołdrą i zacząć wydawać tyle, ile się zarabia”.

– My już mamy krótką kołdrę, tylko ją przesuwamy – dyskutował z nim radny Robert Widz. W jego ocenie, jeśli trzeba byłoby ciąć wydatki, pod ostrze poszłyby najpierw te na remonty i inwestycje.

Najdobitniej swoje niezadowolenie wyraził radny Jacek Łuczak. Stwierdził, że mieszkańcy gminy, choć płacą takie same podatki, są nierówno traktowani. Jego zdaniem inwestycje są realizowane w okręgach wyborczych tych radnych, którzy „mają bliżej do burmistrza”. Dał do zrozumienia, że on do tego grona nie należy.

– Mam świadomość ułomności tego budżetu, ponieważ nie spełnia wszystkich oczekiwań mieszkańców. Ale tak było i będzie. Wydatki bieżące rosną, ponieważ na gminę rząd nakłada kolejne obowiązki i nie przekazuje jej odpowiednich pieniędzy – odpowiadał adwersarzom burmistrz Zdzisław Lis. Podkreślał on też, że inwestując, musi patrzeć na gminę jako całość, a nie na okręgi poszczególnych radnych.

W tym roku blisko 20 milionów złotych z funduszy na inwestycje pochłonie poprawa sieci dróg. Najkosztowniejsze będą przebudowy lub budowy ulic: Geodetów, Północnej, Świerkowej, Borowej w Piasecznie, Wilanowskiej i Cyraneczki w Józefosławiu oraz Głównej w Bobrowcu. Na inwestycje oświatowe gmina wyda również 20 mln zł. Większość na wzniesienie Centrum Edukacyjno-Multimedialnego w Piasecznie i rozbudowę podstawówki w Zalesiu Dolnym.

Doczekamy się też przebudowy piaseczyńskiego skweru „Kisiela” i fragmentów sąsiednich ulic, rewitalizacji parku miejskiego oraz przebudowy starej plebanii w Piasecznie na obiekt muzealno-konferencyjny.

Piotr Chmielewski

Komentarze

zibileg - 15 stycznia '16r. 20:49
i dopóki będzie jeszcze kawałek wolnego placu to postawimy kolejną biedronkę i kolejną i lidla i kolejną biedronkę i fontannę i murek z kwiatkami i biedronkę i lidla i zrobimy drogę dla dostaw do auchan osiedlową uliczką itd itd by żyło się lepiej by żyło się lepiej wszystkim ...
Racjonalny - 22 stycznia '16r. 20:01
Rada miasta się zachowuje jak posłowie PiS. Wydaje sporo więcej niż są planowane przychody. I to w czasie większych przychodów. Powinni ograniczyć wydatki bo wiadomo PiS wszystko centralizuje i zabierze samorządom sporo pieniędzy. trzeba się przygotować na złe czasy. Trzeba przetrwać niż ta chora PiS-owska władza minie.
ja - 16 lutego '16r. 16:34
Racjonalny przestań straszyć PISem!!! w Piasecznie od dawna rządzi PO i widać jak jest pięknie!

Dodaj swój komentarz


Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Każdego użytkownika obowiązują zasady forum.

Piaseczno24.net - nowa wizja informacji to najszybsze źródło wiadomości z Piaseczna i okolic. Gościmy codziennie na monitorach wszystkich mieszkańców naszej gminy.